Зимните игри се връщат в Япония 26 години след Сапоро'72. В борбата за правото да приеме спортния форум Нагано изпреварва американския Солт Лейк Сити, шведския Йостерзунд, испанския Хака и италианския Аоста. Състезанията на о-в Хонсю са съпроводени със силен снеговалеж, дъжд и мъгла, което отлага някои стартове. Освен това на 20 февруари в префектура Нагано става земетресение с магнитуд 5-а степен по скалата на Рихтер, което силно изплашва олимпийците, макар и да няма пострадали. Въпреки всичко самите игри оставят приятно впечатление. На първо място благодарение на гостоприемството на японците и забележителната публика. Организаторите успяват да поукротят генералните спонсори на МОК, които са доста нагли на лятната олимпиада в Атланта през 1996 г. Броят на участниците в Нагано за пръв път надвишава 2000 спортисти, тъй като състезателната програма е разширена. В семейството на зимните олимпийски спортове влизат още женският хокей, сноубордът и кърлингът. Главното събитие обаче е споразумението между МОК и НХЛ, което за първи път в историята позволява участието на играчи от най-силната хокейна лига в света. Падат последните ограничения за участие на профита в игрите, като в същото време в НХЛ се предвижда пауза. В резултат на това хокейният турнир в Нагано чупи всички възможни тв рейтинги. Компанията CBS, заплатила $375 млн. за правата за излъчване, обаче е отново недоволна заради неуспешното представяне на американците.
Феноменалният Павел Буре
Мъжкият тим на Русия по хокей е съставен изцяло от играчи от НХЛ, с изключение на третия вратар Олег Шевцов. Основни звезди в отбора са Павел Буре, Сергей Фьодоров и Алексей Яшин. Покана за националния отбор отказват Вячеслав Фетисов, Игор Ларионов, Александър Могилни, Николай Хабибулин, Сергей Зубов и някои други знаменити хокеисти. Отказът им е провокиран от провала на руския Дрийм тийм за Световната купа през 1996 г., както и от смъртта на президента на националната хокейна федерация Валентин Сич, убит от бандити през 1997 г. Може би липсата на тези звезди е причина за загубата с 1:0 от чехите на финала в Нагано. В състава на чехите блестят Доминик Хашек и Яромир Ягър. Единственото утешение за руските фенове е феноменалният резултат на Павел Буре - на полуфинала капитанът на сборная забива 5 шайби във вратата на финландците.
Дафовска носи първо злато за България
В Нагано България постига най-големия си успех на зимна олимпиада. Екатерина Дафовска печели златен медал в биатлона на 15 км. Колежката й Павлина Филипова става четвърта. В Япония успешно се представят руските ски бегачки. Лариса Лазутина, Олга Данилова и Юлия Чепалова прибират цялото индивидуално злато. Сборная печели и щафетата. За 21-годишната Чепалова това е първа олимпиада, на която изгрява нейната звезда. При мъжете героят е норвежецът Бьорн Дели, който става най-титулуваният спортист в историята на зимните олимпиади с 8 златни и 4 сребърни медала. Пореден рекорд поставят и фигуристките - 15-годишната американка Тара Липински става най-младата шампионка индивидуално в историята на Белите игри. Русия печели 3 от 4 златни медала - Иля Кулик, дуетът Оксана Казакова/Артур Дмитриев и танцовата двойка Оксана Гришчук/Евгений Платов. Един от най-ярките моменти в Нагано е инцидентът с алпиеца Херман Майер. След ужасно падане в спускането, австриецът не само се връща на пистата, но и печели златото в гигантския и супер-Г слалом. След този подвиг получава прозвището Херминатора - аналогия с неуязвимия екранен Терминатор.
Снежинки
Танцьорите Гришчук и Платов печелят в Нагано втора поредна олимпийска титла, независимо че Оксана излиза на леда със счупена ръка. Два месеца преди началото на игрите пък Гришчук неочаквано обявява, че иска да я наричат Паша. След Нагано дуетът се разпада и Гришчук вече се пързаля с Александър Жулин... под предишното си име. * * * Олимпийският дебют на сноуборда е ознаменуван със скандал. Първият в историята олимпийски шампион, канадецът Рос Ребелиати, е хванат с марихуана. Спортистът обяснил наличието й в допинг пробата с посещение на вечерен купон, на който негови приятели пушели наркотика, а той случайно вдишал дима. Шампионът е дисквалифициран, но за всеобщо учудване два дни по-късно е оправдан. МОК решава да не нагнетява обстановката и оправдава канадеца. Освен това става ясно, че марихуаната не е в списъка на забранените препарати. Впоследствие недоразумението се изглажда, но Рос не получава санкция със задна дата. * * * За пръв път се провежда състезание по хокей на лед за жени. На финала САЩ побеждава Канада с 3:1 и женският хокеен отбор на САЩ завършва турнира без загуба. * * * Азербайджан, Кения, Република Македония, Уругвай и Венесуела участват за пръв път със свой отбор на зимна олимпиада.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Петък, 19 Февруари 2010 г.
|