За построяването на олимпийски обекти и усъвършенстване на инфраструктурата на Торино'2006 са похарчени $2 млрд. Поради чувствително изоставане от графика до последния момент съществува опасност от провал. Но всичко приключва успешно, като и по време на олимпиадата не възникват сериозни организационни проблеми. След скандалните събития в Солт Лейк Сити мнозина се опасяват, че антидопинговата инквизиция отново може да изпорти впечатлението от състезанията. И сега има допинг скандали, но по-малко и с по-малък резонанс от преди. Първият спортист, хванат с допинг, е състезателят по бобслей Армандо дос Сантос. Малко преди игрите в кръвта му е открит анаболният стероид нандролон. Руската биатлонистка Олга Пильова пък е лишена от сребърния медал в индивидуалната гонка на 15 км след положителна проба за карфедон. Пильова получава тежко наказание - 6 г. без прaво на участие в професионални състезания. Не по-малко гръмка е историята с обиск в частен дом, където пребивават австрийските скиори и биатлонисти. Причината е, че бившият австрийски треньор Валтер Майер нарушава забраната и влиза в професионален контакт със спортната делегация на Австрия. Майер има наказание от МОК да не практикува своята професия поради потвърдените обвинения, че е давал на спортистите да приемат забранени вещества с цел постигане на високи постижения. Полицията открива в къщата множество спринцовки, препарати за астма и антидепресанти, както и устройство за преливане на кръв. Според италианските закони приемането на допинг се смята за углавно престъпление, поради което всички участници в допинг скандалите бягат зад граница. Углавното дело срещу Олга Пильова в Италия не е приключило и днес.
Как сборная се провали
В Торино хокейният тим на Русия не впечатлява особено. Съставен от доста звезди на НХЛ, в първия кръг отборът на Русия побеждава олимпийския шампион Канада, на полуфинала обаче отстъпва на финландците, а в мача за третото място - и на чехите. Двата заключителни мача завършват с катастрофалния резултат 0:7. След олимпиадата треньорът на сборная Владимир Крикунов обвинява играчите в немарливост. В отговор хокеистите заявяват, че отборът е сформиран "незаконно" и фактически бил неуправляем. В Торино златото грабва Швеция.
Медал след падане
В състезанията на спортни двойки във фигурното пързаляне герои стават не само шампионите, но и заелите второ място китайци Чжан Дан и Чжан Хао. По време на волната програма след едно хвърляне партньорката пада на леда и удряйки се в стената, наранява болезнено коляното си. Изпълнението е спряно, но няколко минути по-късно Дан идва на себе си и двойката възобновява играта. След шоуто съдиите се объркват. По принцип правилата не предвиждат прекъсване на програмата заради травми. В крайна сметка арбитрите отдават дължимото за мъжеството на фигуристите и китайците не само не са дисквалифицирани, но и получават високи оценки, които им подаряват среброто. Публиката пък приема присъдата с аплодисменти.
Летящия домат слага всички в джоба
Любопитна е историята на олимпийската титла при сноубордистите. Американецът Шон Уайт, един от най-уважаваните състезатели в света, най-после обръща поглед и към олимпийските игри. Спортистът с прозвището Летящия домат има зад гърба си всички възможни титли в екстремните игри и в комерсиалните състезания. Но за да попадне в Торино, той трябва да се пребори за олимпийски лиценз на общо основание. Мнозина смятат, че такава нестандартна личност трудно ще се нагоди към строгите правила на Международната ски федерация. Шон обаче се мобилизира и без видими усилия печели първо квалификацията, а после убедително и самите състезания на олимпиада'2006.
Героите
От българите единствена Евгения Раданова (шорттрек) печели сребро на 500 м. Русия се представя по-добре от Солт Лейк Сити. При фигуристите 3 от 4 златни медали печелят Евгений Плюшченко, Татяна Навка/Роман Костомаров и Татяна Тотмянина/Максим Маринин. Една от големите героини в Торино е руската кънкобегачка Светлана Журова. След неуспеха в Нагано и Солт Лейк Сити талантливата спринтьорка е готова да приключи с кариерата си, но след раждане отново се връща на леда, за да стане на 34 г. олимпийска шампионка (на 500 м). Победата дава тласък на политическата й кариера: през 2007 Светлана е избрана в долната камара на руския парламент от партията "Единна Русия" на поста заместник-председател на Думата. Наред с успеха на Журова в кънки бягането се случват още две важни събития. Канадката Синди Класен събира колекция от 5 медала, а германката Клаудия Пехщайн грабва 5-о олимпийско злато. Ветеранката от националния отбор на Германия се готви за нова победа и във Ванкувър, но през 2009 г. е обвинена косвено в употреба на допинг. Независимо от протестите на Пехщайн и липсата на положителна допинг проба прославената германка получава двегодишна дисквалификация и напуска националния отбор. При алпийците спускането печели Антоан Денериа (Фр), комбинацията - Тед Лигети (САЩ), супер G - Киетил Андре Аамод (Нор), гигантския слолом и слалома - Бениамин Райх (Ав). При жените спускането и супер G печели Михаела Дорфмайстер (Ав), комбинацията - Яница Костелич (Хър), гигантския слалом - Джулия Манкузо (САЩ), и слалома - Аня Персон (Шв).
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Понеделник, 22 Февруари 2010
|