Да, има. Но макар да са пред очите ни, рядко си даваме сметка за тях.
Кои са най-разпространените проблеми в спортните организации по света?
Повечето от нас без колебание ще посочат междуличностните конфликти. Несъмнено това е и най-голямата пречка по пътя ни към успеха в големия спорт. Така че ако търсите печеливша рецепта, замислете се какви задачи стоят пред вас, към какъв резултат се стремите и в каква времева рамка си го представяте.
Според журналистите и спортните коментатори проблемите на всички отбори се свързват с пари, назначения, съдийство, контузии.
Така ли е наистина?
Повечето клубни ръководители не знаят как се създават условия за високо спортно майсторство; не знаят как се поддържа средата, която го култивира; не са наясно и с произхода на затрудненията, които изпитва отборът им, нито с породилите ги предпоставки; не правят нищо, за да стигнат до същинската причина за неуспехите, и то - най-вече защото не им е известно, че съществува причина, различна от изброените по-горе. А най-често става дума за едно и също: нарушен диалог.
Какво да правим?
Когато не постигаме желаните резултати, обикновено търсим вината във всеки друг освен в себе си, фокусираме се върху странични фактори и очакваме решението на проблема да дойде отвън. Не е ли изумително: хората са убедени, че правят всичко както трябва (инвестират луди пари за заплати, стимули и социални придобивки, за екипировка и повишаване на квалификацията, за спортни и възстановителни лагери), а не забелязват най-уязвимата си страна - слабото ръководство!
Защо?
Такава е човешката природа: всички искаме бързи и лесни решения и по възможност – прикриващи нашите собствени грешки.
Лесно е да си кажем „Ако бяхме по-силни физически, щяхме да отбележим по-добри резултати!“ - а след това да закупим нови тренировъчни уреди. Лесно е да си кажем „Ако разполагахме с по-добри състезатели, щяхме да постигнем повече!“ - а после да внесем чужди играчи.
Много по-трудно е да погледнем честно и обективно на ситуацията и да стигнем до единодушното решение да работим по-добре, за да поддържаме здравословен емоционален климат в отбора.
ProCoach 09 май 2011 г.
Следва: Има ли печеливши рецепти в големия спорт? (част II)
|