Ежедневно, на всеки малко по-стръмен наклон, се случва минимум една травма на предна кръстна връзка-ПКВ (ligamentum cruciatum anterios, LCA). Броят на сериозните коленни травми сред скиорите е нараснал значително през последните години. През миналата година в Спортния медицински център на университета в Калгари са се лекували 722 човека с травма на ПКВ. Излиза,че това е огромен проблем за скиорите, както поради количеството на пострадалите, така и поради тежестта на последствията от такива травми.
Когато скиорите говорят за травмите на ПКВ, обикновено им е присъщо да си мислят, че това се случва на някои друг. Да, обаче около 5 години след първото разкъсване (останало незабелязано) и последващите многократни травми на ПКВ, се стига до там, че не можеш да слезеш от бордюра без страх, че сгъването на коляното ще ти причини болка. За съжаление се случва точно така. И точно тогава на скиора поставят диагнозата “разкъсване на ПКВ” и той решава, че това е края на света. Само че диапазонът при травма на ПКВ е значително по-обширен.
Скиорите са длъжни да знаят, че много от хората продължават да спортуват след травма на ПКВ и дори практикуват различни екстремни спортове. Те често не осъзнават, че са имали разкъсване на ПКВ и нямат никакви проблеми от този факт.
Механизъм на поражението.
Не е учудващо, когато сериозно произшествие завърши с разкъсване на връзките. Представете си някои, който връхлита едновременно с двата си крака върху голямо дърво, изкълчва единия крак (разкъсвайки напълно при това ПКВ) и счупва другия. No surprises.
Учудващо обаче е когато незначително движение под ъгъл, рязко обръщане или движение, което е извършвано многократно, доведе до разкъсване на ПКВ. Има няколко причини, поради които някои хора са подложени по- често на коленни травми: повторна травма, структура на тялото или стил на каране. Съществуват теории, според които някои скиорски движения водят до травма, а други.позволяват тя да се избегне. Картинките показват един общ механизъм на травма при скиорите…
Хората се учудват, когато лекаря или физиотерапевта не забележи травмата на ПКВ, оглеждайки коляното. Около 35% от травмите на ПКВ се пропускат при първичната диагностика. Понякога това се дължи на факта, че разкъсването на ПКВ съпътства счупване и просто не и се обръща внимание. Понякога появата на оток и силната болка правят клиничните тестове трудни за интерпретиране, т.к. нарастването на страничната подвижност на ставата само с 3 мм може да е указание за разкъсване на ПКВ.
Как можете да разберете, че сте разкъсали ПКВ?
Всяка травма на коляното, която протича с оток, трябва да се смята за сериозна, до доказване на противното. Ако в следствие на травмата коляното е отекло, причината може да бъде в разкъсване на предна, страничните или задна кръстна връзка, както и от травма на мениска, ставния хрущял и др. Ако ви е интересно можете да разгледате анатомията на коляното.
Съществуват няколко достъпни метода, които позволяват да се диагностицира травма на ПКВ. Опитен човек може да установи разкъсване на ПКВ с вероятност 90%, чрез т.нар. симптом “предно чекмедже“- необичайна, повишена подвижност на подколенницата напред спрямо бедрото, при сгънат под 90° крак в колянната става.
Инструментално тестуване на коляното - е много по-точен метод за диагностицирате на травма на ПКВ. В Спортния медицински център в Калгари правят анализ на кривите, показващи разпределението на натоварването на коляното, като най- лесен и евтин метод за диагностика Анализират се тези части на кривите, където разкъсването на ПКВ води до ограничаване на натоварването на коляното.
Ядрено магнитният резонанс (ЯМР) и артроскопията могат да се използват за диагностика при травма на ПКВ. Артроскопията е много точен метод, но минусът му е в това , че самата процедура предполага увреждане на връзките при въвеждане на сондата в колянната става. ЯМР за момента е най- точния и безопасен метод за диагностика.
След травмата. Първите седмици..
Не си причинявайте неприятности! Ако вашето коляно е подуто, чувствате болка или необичайна подвижност на ставата- при вас има риск от повторна травма. Рефлекторно, след травма намалява силата и скоростта на мускулната реакция. Въртеливи движения, ударно натоварване и резки движения в този период са много опасни! Най- рискови спортове (за натоварване на ПКВ), от които е по- добре да се въздържате са: тенис, бадминтон, пинг-понг, баскетбол, футбол, волейбол и ски. Дори повторно въртеливо движение може да влоши нещата. Не е препоръчително дълго ходене или стоене прав. Използвайте опора при ходене, ако чувствате че накуцвате. Малките травмирания не позволяват на отока да спадне и възпрепятстват зарастването.
Лекувайте отока - с лед, компреси, повдигнати нагоре крака, леки упражнения. Възстановявайте подвижността на коляното като сгъвате и разгъвате крака лежейки по гръб. Запазете активността си за сметка на голямо количество леки упражнения. Например без да бързате плувайте, въртете велотренажор или ходете по движеща се пътека.
Рехабилитация!
Ако имате пълно разкъсване на ПКВ, коляното никога няма да бъде нормално, независимо дали е оперирано или не. Винаги ще има опасност от появата на слабост, загуба на координация и повишаване на натоварването върху вътрешните структури на коляното. За да се противодейства на намалената подвижност и устойчивост при натоварване е необходима пълна програма на рехабилитация без обременяване на травмираното коляно. Това ангажира минимум 8 седмици преди отново да можете да се върнете към обичайните си спортни занимания.
Не надценявайте възможностите на оперативната хирургия. Хората често влизат в операционната с много нереалистични очаквания. Те смятат, че операцията ще им върне коляното преди травмата и ще ги предпази от повторна травма. Върнете се в реалността!
Да се оперирате ли или не?
Възможно най- трудното решение за скиора - да се реши на реконструкция на ПКВ. Има забележителни примери за добрата работа на хирурзите и историите за тях се харесват на скиорите. Изследванията показват, че повечето от коленните стави не възстановяват нормалната си биомеханика. Някои изследвания показват, че реконструкцията не гарантира на спортистите връщането в големия спорт.
Независимо дали ще се подложите на реконструкция на коляното или не Вие можете да карате ски!
Полусгънатата скиорска стойка е много устойчива за коляното. Повечето хора предпочитат да карат със специални бандажи, които частично ограничават страничната подвижност на ставата.
Ските са опасни за коляното заради неуправляемите сили. Вземете решение каква степен на риска е допустима за вас и карайте за свое удоволствие. Трябва да отделяте повече време за поддръжка на формата и да бъдете активни.
Упражненията за сила и координация не правят връзките по-здрави, но помагат на тялото да реагира адекватно на промените на релефа, ъгъла на наклона и други условия.
материалът подготви Д-р А
|