За първи път зимните олимпийски игри се провеждат зад пределите на Европа - в американското градче Лейк Плесид. Пътешествието през океана по време на Голямата депресия не е по джоба на повечето европейски спортисти, поради което общият брой на участниците - 252 - е по-малък, отколкото на предишните игри. Половината от тях са американци и канадци, а традиционно силните в зимните спортове скандинавски страни изпращат в Лейк Плесид малобройни делегации (Швеция 12 души, Финландия - 7). Това естествено се отразява на броя на състезанията (скелетонът отпада) и спортистите. В хокейните баталии например участват 4 отбора: Канада, САЩ, Германия и Полша. Което и обяснява успеха на домакините. Финалът между САЩ и Канада завършва наравно след три продължения, но Канада печели по голова разлика. Според историците организирането на тези игри в САЩ едва не убило самата идея за бели олимпиади. Организаторите например настояват бързото пързаляне с кънки да се проведе според възприетите в САЩ правила, т.е. с общ старт В крайна сметка всичките 4 златни медала отиват у американци. Любопитното е, че няколко дни след закриването на олимпиадата отново в Лейк Плесид се провежда световно първенство по бързо пързаляне по международните правила и всички отличия заминават за скандинавските страни. С всяка нова олимпиада качеството на спортните обекти се подобрява, ярък пример за което са съоръженията на III зимни олимпийски игри. Първо, олимпийският стадион, второ - олимпийската арена, която е първият закрит олимпийски обект за фигурно пързаляне и хокей с размери 100 х 197 м и повърхност 19 700 кв.м. Трето - трасетата за бобслей, ски бягания и надбягване на военни патрули, и четвърто - трамплинът за ски скокове.
Австриец измисля двойния рицбергер
Карл Шефер е талантлив австрийски фигурист, индивидуален шампион на зимните олимпиади през 1932 и 1936 г., световен шампион от 1930 до 1936 г., сребърен медалист от световното през 1928 и 1929, бронзов призьор от световното през 1927, европейски шампион от 1929 до 1936 и сребърен медалист от европейското през 1927 г. Той внася много нови идеи в пързалянето и първи изпълнява двоен ритбергер през 1925 г. Роден е във Виена, недалеч от изкуствената пързалка на Едуард Енгелман младши. Треньорът Рудолф Куцер пръв забелязва 11-годишния талант. Карл е разностранно надарен: свири прекрасно на цигулка и е шампион на Австрия по плуване (бруст). След приключване на кариерата си през 1936 г. Карл заминава за САЩ като треньор. През 1938 открива във Виена склад за спортни стоки. През 40-те основава шоуто "Ревю на лед на Карл Шефер" и се снима във филма Der weisе Traum" (Бялата мечта). След Втората световна война участва във възстановяване на пързалката на Енгелман и от 1946 тренира млади фигуристи. Между 1956 и 1962 е отново треньор в САЩ, след което се завръща окончателно във Виена. Женен е за Кристин Енгелман, най-малката дъщеря на Едуард Енгелман младши. Автор е на книгата "Living pictures of my figure skating". От 1991 г. във Виена ежегодно се провежда турнирът Karl Schaefer Memorial.
Героите
Безусловно едно от най-зрелищните събития е фигурното пързаляне. Соня Хени повтаря олимпийския си успех и на тази олимпиада звездата й добива космическа яркост. Измъчените от Голямата депресия американци с радост събират $50, за да видят нейната победоносна усмивка. Миниатюрната красавица (159 см, 49 кг) покорява не само зрителите, но и репортерите, кръстили я "Павлова на леда". Всичките седем съдии единодушно й гласуват втория златен медал. Друга звезда е австрийската фигуристка Фрици Бюргер, двукратна сребърна призьорка от олимпиадите през 1928 и 1932 г., както и европейска шампионка през 1930 г. Дългогодишна съперница на Хени, Фрици печели първия в историята индивидуален шампионат на Европа през 1930 г., в който Хени не участва. Двете така и не се срещат. Шампионите от Шамони, фрeнската двойка Андре и Пиер Брюне, уверено и елегантно прибират второ злато. Почти всички фигуристки пристигат в Лейк Плесид с родителите си. На тренировките майките седят на първия ред и коментират шансовете на своите щерки, докато плетат или шият. Грижовният татко на Соня Хени дори поема задължението да разписва изпратените картички от името на дъщеря си. Горещи страсти се разгарят и при мъжете, където Гилис Графстрьом пропуска да се закичи с 4-и златен медал, отстъпвайки приза на австриеца Карл Шефер.
Снежинки
Един от най-големите парадокси се случва с... пощенската марка. На нея е изобразен състезател по ски алпийски дисциплини, без в програмата да има такъв старт. Спортистът е с високи до главата щеки като ловец на елени. Объркани са и датите на самата олимпиада. * * * Още на старта игрите в Лейк Плесид са готови да влязат в историята: на церемонията по откриването жена носи знамето на британския контингент. Градчето Лейк Плейсид (под 4000 жители) не успява да построи улея за бобслей поради липса на пари, но президентът на организационния комитет Годфри Деу отпуска средства от бюджета на собственото си семейство. Американци печелят бобслея четворка, като единият от членовете - Еди Ийгън, става първият и единствен спортист, спечелил медали от летни и зимни игри. Ийгън печели златен медал и в лека тежка категория по бокс през 1920 г. * * * Лейк Плесид поставя началото на най-дългата олимпийска династия. В състезанията по бързо пързаляне с кънки два златни медала печели Джек Ши. Неговият син Джим е участник в ски бяганията в олимпиадата в Инсбрук през 1964 г. Синът на Джим пък, който също се нарича Джим Ши, става олимпийски шампион по скелетон през 2002 г. Основоположникът на династията не доживял до успеха на своя внук и починал месец преди неговия триумф.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Сряда, 3 Февруари 2010 г.
|