Системното водене на тренировъчен дневник на състезателя спомага за достигане на максималния потенциал по-бързо и по-ефикасно.
Дневникът, който включва датата и часа на проведените тренировки, ще отговори на някои важни въпроси като:
Тренирате ли системно? Пропускате ли тренировки и защо? Претоварвате ли се? Възстановявате ли достатъчно след провеждане на изтощителни тренировки? Подобрявате ли силата, бързината, издръжливостта, гъвкавостта и координацията си? Подобрявате ли психологичекската и технико-тактичекската си подготовка? Коя тренировъчна програма е най-подходяща за вас? В повечето случаи състезателите смятат, че през подготвителният период (май–ноември) правят всичко възможно, за да бъдат добре подготвени за ски сезона – но резултатите им по-късно показват, че това съвсем не е било така.
Най-добрият начин да бъдете сигурни, че давате всичко от себе си, е да документирате напредъка си. За целта си водете тренировъчен дневник, в който отразявайте ежедневно тренировъчния процес: отборните и индивидуалните тренировки, тренировките във фитнес залата, тренировките за подобряване на качествата сила, бързина, издръжливост, гъвкавост, координация, както и варирането на телесната маса и други фактори, обуславящи развитието на спортната ви подготовка.
Воденето на дневник е лесно. Добре е да добиете навика да го попълвате всяка вечер преди лягане. Отделяйте по няколко минути, за да вписвате върху какво сте работили през деня. Ако сте тренирали във фитнес залата или сте правили крос, запишете го. Ако сте тренирали с отбора, отбележете го. Внимателно следете хода на тренировъчния цикъл и времето за провеждане на тренировки. Освен това е добре да отбелязвате и прочетените материали, свързани със ски спорта, които са ви помогнали да обогатите теоретическата си подготовка. Към записките си можете да прибавяте и коментарите на личния треньор, както и вашите собствени впечатления относно хода на програмата.
Бъдете организирани и водете записки всеки ден. Приемете го като полезно и приятно задължение. След известно време дневникът дори ще придобие сантиментална стойност за вас – като старите албуми със снимки и спомени. Ако името ви се появи на страниците на някой вестник, изрежете статията и я залепете при записките си. Прибавяйте и допълнителна информация – например отборните резултати, най-важните моменти и постижения в спортната ви кариера и т.н.
Водейки състезателен дневник, ще бъдете наясно дали работите системно за постигане на целите, набелязани от вас и треньора ви. Така ще сложите край и на предположенията относно това дали полагате всички възможни усилия за развиване на качествата и уменията си. Ако страниците на дневника ви са празни и не напредвате в подготовката си, изборът е ваш: винаги можете да промените стратегията и да тръгнете в правилната посока.
ProCoach
|