Основната цел на треньора е да научи състезателя или отбора си как да подобрят способностите, уменията и знанията си за даден спорт. Поради тази причина е важно да сме наясно с разликите между добрия и лошия треньор.
Характеристики на лошия треньор Лошият треньор често подценява възпитаниците си
В спорта работата на треньора се оценява по постигнатите резултати. Въпреки разликите в „треньорския стил” като цяло, добрият треньор притежава уникалната способност да комуникира ефективно и да получи най-доброто от своите състезатели. Предимство за всеки треньор е да работи с талантливи спортисти, но само талантът не е достатъчен, за да се постигне успех.
Лошият треньор е некомпетентен
Трудно е да успееш в нещо, за което ти липсват задълбочени познания. Ако треньорът е наясно какво и как трябва да се направи в определени ситуации, ще е в състояние да изгради технико-тактическите умения на състезателите си по време на учебно-тренировъчния процес. Освен това спортистите са по-склонни да се доверят на компетентния треньор.
Лошият треньор е слаб комуникатор
Основно треньорско умение по време на тренировъчния и състезателния процес е ефективната комуникация. Ако треньорът не се „вслушва“ във възпитаниците си, той не може да им съдейства да се подобрят. Лошият треньор не приема предложения и препоръки от помощник-треньорите си, нито от другите членове на екипа си, и прави само това, което той мисли за правилно. Когато даден спортист не се представя добре, лошият треньор е склонен да му крещи и да го обижда, което води до загуба на доверието на състезателя. Вместо това треньорът трябва да разбере причините за неуспеха на своя възпитаник и да му помогне да възвърне самоувереността си.
Лошият треньор не е отдаден на работата си
Треньорът трябва да е ангажиран с отбора не по-малко от своите възпитаници. Добрият треньор е и добър мотиватор, който предразполага състезателите да дадат най-доброто от себе си. Лошият треньор проявява слаба заинтересованост към учебно-тренировъчния и състезателния процес, често закъснява или отменя тренировките, идва неподготвен или проявява разсеяност по време на работа.
Лошият треньор е склонен да фаворизира
Лошият треньор често фокусира вниманието си само върху по-добрите състезатели в отбора и им отделя почече внимание. Това демотивира останалите и влошава атмосферата в отбора. Победата и успехът „на всяка цена” не трябва да са самоцел. Всеки състезател заслужава да бъде третиран като равен с останалите. Добрият треньор не се концентрира върху определени състезатели, а посвещава достатъчно време на всички и им помага да се подобрят.
Характеристики на добрия треньор
Въпреки че целта на елитните състезатели е победата, това не бива да е основен акцент в работата с подрастващи. Целта на треньора в този случай е да ги мотивира да практикуват спорта и да изпитват удоволствие от участието си в тренировките и състезанията.
Победа на всяка цена?
Добрият треньор подчертава значението на работата в екип, спортсменството, постоянството, себеотдаването и упоритостта. Това не означава да се омаловажава постигането на високи резултати. Спортът е удоволствие, но победата го прави още по-забавен. Добрият треньор знае как да мотивира състезателите си да продължат да дават най-доброто от себе си дори ако претърпят поражение.
Преподавателски умения
Треньорите трябва да могат правилно да преценяват силните и слабите страни на своите състезатели. Тренировките с подрастващите трябва да бъдат насочени към основите умения. Добрият треньор познава силните страни на своите състезатели и им помага да ги развият и демонстрират, като в същото време отделя достатъчно време, за да им помогне да преодолеят слабостите си.
Мотивация
Добрият треньор знае как да насърчи и мотивира възпитаниците си и избягва острата критика, но разпознава грешките и знае как да ги отстрани. Ако е честен и справедлив към своите състезатели, той ще спечели уважението и доверието им.
Постоянно усъвършенстване
Много аспекти на спорта могат да бъдат пренесени в ежедневието. Работата в екип, изграждането на психоволеви качества, упоритостта и постоянството, спортментското поведение, силата да се превъзмогват трудни моменти са само някои от предимствата, които ни дава спортът. Добрият треньор съдейства за изграждането на позитивни ценности и качества у спортистите и за успешното им прилагане в живота.
Обобщение
Онова, което кара децата да се занимават със спорт, е удоволствието от практикуването му. Добрият треньор знае как да използва това. Няколко минути забавление в края на тренировката са достатъчни, за да мотивират децата да дойдат отново.
Характерни качества и умения на добрия треньор
• Добрият треньор ще ви помогне да постигнете целите си. Лошият треньор ще ви води към своите собствени.
• Добрият треньор е на разположение винаги когато имате проблем. Лошият треньор се интересува от вас само когато постигате успехи.
• Добрият треньор се отнася с вас като с приятел. Лошият треньор се отнася с вас като с ученик.
• Добрият треньор е наясно с потенциала ви, със силните и слабите ви страни.
• Добрият треньор прави така, че всички състезатели в отбора да развият потенциала си.
• Добрият треньор е наясно с възможностите ви и знае как да ги подобри.
• Добрият треньор развива силните ви страни, за да ставате все по-добър и по-добър.
• Добрият треньор разбира какви са нуждите ви и зне как да откликне на тях.
• Добрият треньор е в настроение по време на учебно-тренировъчния и състезателния процес.
• Добрият треньор умее да води диалог с родителите на своите състезатели.
• Добрият треньор никога не смята себе си за достатъчно добър треньор.
10 треньорски качества за постигане на върхови постижения
1. Не е важно какво знаете, а как го прилагате. В ерата на интернет комуникациите всеки има достъп до информация. Въпросът е кога, къде и с какво му помага тя.
2. Успехът се дължи на съвкупност от правила, които определят вашите решения. Всеки ден се стремете да бъдете: - Упорити. Никога не се предавайте. - Самоуверени. Могат тези, които вярват, че могат. - Последователни. Независимо какъв резултат ще отчетете в края на годината, важното е какво сте постигнали днес. - Дейни. Ентусиазмът е енергията, необходима за постигането на всеки успех.
3. Промяната е от решаващо значение. Адаптирайте се по-бързо от противника.
4. Бъдете заразителни. Същинската промяна протича на индивидуално ниво и засяга всеки член на екипа ви.
5. Разликата между посредствения и добрия треньор е видима за всеки: добрият треньор работи повече, отколкото се изисква от него, раздава се безрезервно и непрестанно поставя нови предизвикателства пред себе си. За да бъдете сред най-добрите, не бива да се задоволявате със средното ниво.
6. Великите се открояват. За да бъдете първи, трябва да умеете да поемате рискове. Най-добрите са винаги верни на себе си и отстояват онова, в което вярват.
7. Конфликтите са неизбежни, научете се да се справяте с тях. Великите хора в историята често са срещали неразбиране, дори подигравки и недоволство – но са избрали да следват неотклонно своите убеждения.
8. Приемете се такива, каквито сте. Не можете да постигнете успех, ако се опитвате да се превъплътите в някой друг. Бъдете верни първо на себе си, а след това на избрания път. Бъдете себе си!
9. Не се страхувайте да вземате трудни решения и да се придържате към тях. Успешните лидери са уверени в себе си. Решителността е основно качество на добрия професионалист.
10. Ключът към успеха е в постоянния стремеж към личностно развитие и самоусъвършенстване. Стремете се винаги да бъдете първи, като страстно и методично преследвате целите си.
Обобщение
Добрият треньор е наясно с миналото, настоящето и бъдещето на спорта, с който се занимава, и има задълбочени познания по отношение на физическата, психологическата, техническата и тактическата подготовка за съответната възрастова група. Той има ясна концепция за развитието на спорта и винаги е една крачка пред всички останали. Той не следва, а задава стандарта, изпреварвайки и вдъхновявайки своите колеги.
ProCoach 07 декември 2010 г.
Alpine Coaching Hall of Fame http://www.youcanski.com/en/features/coaches.htm
|